Euskal Herriko heavy metalgintza nabarmentzeko sortu dugu Herriko Burdina webgunearen podcasta. Hilabetero atal bat sareratuko dugu nobedadeekin eta burdinazko fonotekatik berreskuratuko ditugun doinuekin.

#06: Soa, Vhäldemar, Soziedad Alkoholika, Lee Kore, Orion Child, Leize, Neriva, Ms. Missery, Aesthetic, Sixmika, Biok & Mendeku Itxua.

#05: Shallow Waters, The Descent, Koma, Valkyria, Usuales, Patxa, Nakkiga, Sinpekado, Malevolic, Grendel, PiL.T. & Berri Txarrak.

#04: The Wizards, Ajariguan, Inertzia, Pestilength, Belex, Sevicia, Korkut, Txerri Ugerrak, Anthestral, Ferosz, Alerta & Conflict Noise.

#03: Zuldar, Elizabeltz, Viewer, The Blackening, Our Natural Killer, Garaje Drama, Xtasy, Nuclear Revenge, Deimocracy, Ingravitö, Juicio Final & Anestesia.

#02: HellMugan, Nulled, Oxida, Urkara, Crazy World, Brumadensa, Nunk, Urlik, Antareak, The Faithless, Trauma & Gojira.

#01: Anker, Herra, Dormanth, Empire Of Disease, Saddict, Putrid Torso, Kimule, Elbereth, Mosh, Irkaia, Anarko eta Koma.

Euskal Herriko Heavy Metalaren historia

Burdinola programak eta Herriko Burdina webguneak elkarlanean egindako saio bereziak.

I. Euskal Herriko hamar heavy metal talde aitzindariak: Angeles del Infierno, Killers, Exodo, Osiris, Mergus, Thor, Caid Deceit, Sparto, Leize eta Su ta Gar.

II. Euskal heavyaren hamar talde erreferenteak eta esanguratsuak: Su ta Gar, Ehun Kilo, Latzen, Luther, Idi Bihotz, Asgarth, Azken Garrasia, Hira, Elbereth eta Mendeku Itxua.

III. Euskal Herriko muturreko metalaren hamar talde aitzindariak: Estigia, Phthisis, Dormanth, Ominous, In Thousand Lakes, Cerebral Effusion, Suffering Down, Numen, Legen Beltza eta Aiumeen Basoa.

IV. Euskal Herriko metalaren joera berriak landu dituzten hamar talde esanguratsuak: Soziedad Alkoholika, Anestesia, Pi.L.T., Koma, OST, Berri Txarrak, Ekon, Brutal Melody, Eraso! eta Jousilouli.

V. Euskarazko black metalaren zortzi talde esanguratsuenak: Adhur, Numen, Aiumeen Basoa, Nakkiga, Mortinatum, Omendark, Sentimen Beltza eta Helde.

VI. Euskal heavyaren B aldeko hamar talde: KTI, Kartzarot, Noraezean, Hiru Beltz, Segabathor, Ipar Haizea, Sententzia, Gaueko Itzalak, Damudot eta Izu Nauk.

VII. Desagertuak, baina ez ahaztuak (1998-2008): The Trasten Traste, Dragon Lord, Preach, Valhalla, Parasma, Continuo Renacer, Beforce, Denial, Dead Means Nothing eta Waldheim.

VIII. Desagertuak, baina ez ahaztuak (2008-2018): Ilungara, Odd Heathenish, Dark Code, Dawnmaster, Allowance, Kraussk, Ankhar, Dawn Of The Maya, Late To Scream eta Meltdown.

Hurrengo kontzertuak